Česká agentura pro standardizaci zveřejňuje výstupy z opatření Koncepce zavádění metody BIM ve stavebnictví v České republice. Seznamte se s dokumenty a získejte přehled o novinkách.

Daniel Novotný | 09.05.2025

Česká agentura pro standardizaci (ČAS) oznamuje zveřejnění nových výstupů, které vznikly v rámci plnění opatření Koncepce zavádění metody BIM ve stavebnictví v České republice. Tyto výstupy představují další významný krok k podpoře digitalizace a zefektivnění procesů v českém stavebnictví.

Dokumenty, které byly zpracovány jako výstupy z opatření Koncepce zavádění metody BIM ve stavebnictví v České republice jsou:

  • Pravidla pro provozní pasportizaci stávajících budov v majetku veřejné správy

Tento doporučující dokument stanovuje návrhy pro standardizaci procesu pasportizace s cílem zvýšit produktivitu správy majetku, optimalizovat provozní náklady a umožnit efektivní facility management, zejména u budov ve vlastnictví subjektů veřejné správy. Cílem dokumentu je představit způsoby, jak lze zpracovat pasport stavby, aby byla pořizována data v digitální formě a aby se takto shromážděná digitální data dále využívala efektivním způsobem. Dokument se zabývá pouze pasportizací stávajících staveb a je nejlépe aplikovatelný na provozní pasportizaci budov pozemních staveb.

  • Systém vzdělávání v metodě BIM pro pracovníky veřejné správy

Další nově publikovaný doporučující dokument hraje ústřední roli pro zavedení systému vzdělávání v metodě BIM. Vzdělávání je zásadní pro úspěšnou digitální transformaci stavebnictví, která je v současné době na nízké úrovni, což brání efektivnímu zavedení BIM. Cílem je zajistit dostatek znalostí a dovedností pro úspěšné přijetí a využívání BIM, což zahrnuje změnu myšlení, osvojení nových pracovních postupů a rozvoj digitální gramotnosti. Tyto snahy přímo navazují na Aktualizaci Koncepce zavádění metody BIM a její Implementační plán, především na strategický cíl SC2 – Zavedení systému vzdělávání, podpora dalšího vzdělávání a osvěta a dále věcného záměru zákona o BIM. Dokument je určen především pro dvě cílové skupiny, a to představitelům organizací veřejné správy, kteří připravují vzdělávací programy, a také odborným vzdělávacím organizacím.

  •  BIM protokol, Plán realizace BIM – BEP a Požadavky na výměnu informací EIR

Doporučující dokument BIM – protokol stanovuje jasná pravidla pro tvorbu, předávání a následné užívání informačního modelu stavby (IMS). Vychází z informačního protokolu ČSN EN ISO 19650-2, čl. 5.1.8 a jehohlavním účelem je specifikovat způsob aplikace metody BIM na konkrétním projektu, definovat požadavky na informace, včetně způsobu mezioborové komunikace, výměny dat a údržby nebo dodávky informací na konkrétním projektu.

Dalšími stěžejními dokumenty jsou Plán realizace BIM BEP a Požadavky na výměnu informací EIR. BEP, který je vytvořen na základě BIM – protokolu, detailně popisuje dohodnuté postupy, pravidla a standardy ve vztahu k veškerým informacím souvisejícím s tvorbou IMS daného projektu. EIR pak specifikuje konkrétní požadavky na informace a jejich požadavky na výměnu informací vztažených k IMS tak, aby výsledný informační model stavby byl konzistentní, kvalitní a plně využitelný pro dosažení cílů projektu.

Všechny dokumenty prošly připomínkovým řízením, během kterého byly doručené připomínky posouzeny a vypořádány.

Kompletní soubor nově vydaných výstupů je k dispozici na webových stránkách České agentury pro standardizaci v sekci „Koncepce BIM“.  

Pravidla pro provozní pasportizaci stávajících budov v majetku veřejné správy

Systém vzdělávání v metodě BIM pro pracovníky veřejné správy

BIM protokol

Plán realizace BIM – BEP

Požadavky na výměnu informací EIR

kontakty
Česká agentura pro standardizaci
Právní forma: státní příspěvková organizace
IČ: 06578705
DIČ: CZ06578705
Adresa: Biskupský dvůr 1148/5, 110 00 Praha 1
Datová schránka: 4htvpem
www.koncepcebim.gov.czwww.agenturacas.gov.cz
newsletter:
odebírat
Copyright © 2025 BIM
databaseusertagcrosschevron-up